Maciek i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używają od 2019 r.
ABC Budowania 2023
4-5 minut
Dom: powierzchnia 226 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 254 m2. Działka - 2900 m2, grunt niejednorodny, głównie ilasty.
Przeznaczenie deszczówki: do podlewania ogrodu, układ podłączony do automatycznego systemu nawadniania. Elementy systemu - podziemny zbiornik z tworzywa sztucznego o pojemności 10 m3, studzienka rewizyjna, instalacja kanalizacji deszczowej wykonana z rur PVC o średnicy 110 mm, pompy, pływakowy czujnik zapełnienia, automatyczne regulatory itp.
Decyzja: Maciek - Z uwagi na konieczność chronienia działki przed podtopieniami, które pojawiają się w okolicy okresowo na wiosnę oraz po ulewnych burzach, albo długotrwałych opadach, już podczas budowy domu postanowiłem skierować deszczówkę z dachu (ma 254 m2) do dużego podziemnego zbiornika. Chciałem ją stosować do podlewania dużego ogrodu o powierzchni 2900 m2 i w ten sposób obniżyć koszty jego utrzymania - gdybym to robił tylko wodą z wodociągu, byłoby drogo i nieekologicznie. Zamontowanie zbiornika oraz rozprowadzenie instalacji automatycznego podlewania zleciłem firmie ogrodniczej, bo zależało mi na połączeniu tych obu układów i zautomatyzowaniu ich obsługi. Główna ogrodniczka dobrała odpowiedni zbiornik i osprzęt, poprowadziła też, z rur kanalizacyjnych z PVC o przekroju 110 mm, podziemną szczelną instalację kanalizacji deszczowej, która odbiera wodę opadową z dolnych wpustów odpływowych przy czterech rurach spustowych.
Pod trawnikiem wkopano szczelny podziemny zbio...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze