Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r.
ABC Budowania 2023
4-5 minut
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 225,8 m2. Położenie - w pobliżu brzóz.
Dach płaski: nad tarasem i jadalnią - niewentylowany, jednospadowy z attyką, o wymiarach 8,50 x 2,30 m; nad garażem - wentylowany, wykończony blachą ułożoną na rąbek stojący, powierzchnia 60 m2.
Decyzja: W trakcie projektowania z architektem bryły składającej się z części jedno- i dwukondygnacyjnej, chciałem uniknąć konstruowania płaskiego dachu, bo obawiałem się problemów podczas jego eksploatacji - mówi się, że taki bywa awaryjny i trudny do obsługi. Mój plan nie do końca się powiódł, projektant zastosował jednak płaskie elementy nad jadalnią i garażem - chodziło o urozmaicenie bryły. W trakcie budowy znalazłem sposób na zmniejszenie powierzchni dachu z wykończeniem ściśle przylegającym do monolitycznej płyty z żelbetu (czyli z wersją niewentylowaną). Na stropie nad garażem zrealizowałem wersję wentylowaną, zleciłem postawienie z drewna niskiej konstrukcji dachowej, jednospadowej, z różnicą wysokości około 40 cm na połaci o długości 6 m.
Nad jadalnią i tarasem jest dach niewentylowany, z papą dachową.
Rady i przestrogi:
- Wentylowana wersja dachu płaskiego okazała się praktyczna, bezusterkowa i bezobsługowa, przy tym tania i szybka do zrealizow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze