Kominy i kominki
ABC Budowania 2023
29-37 minut
Komin pełni w domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze, dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Z kolei kominek jest dobrym źródłem ciepła, daje dodatkowe światło i przytulność, a także stanowi niewątpliwą ozdobę salonu. Wybierając oba elementy trzeba rozstrzygnąć kilka ważnych dylematów.
Jak buduje się komin murowany?
Tego typu komin wykonuje się z pełnej cegły, łączonej na pełne spoiny. Do budowy należy używać starannie dobranych cegieł, odpornych na czynniki zewnętrzne i mało nasiąkliwych, klasy wytrzymałości nie niższej niż 15. Zwykłe cegły łączy się mocną zaprawą cementowo-wapienną, a klinkier specjalną, gotową zaprawą.
Przekroje komina muszą być odpowiednio dobrane, aby skutecznie odprowadzały z budynku dym i spaliny. Poza typową funkcją, kominy z cegły mogą też być wykonywane jako obudowa dla stalowych lub ceramicznych wkładów prefabrykowanych.
Dlaczego obecnie rzadko wykonuje się kominy murowane?
Komin murowany, ze względu na duży ciężar, wymaga oparcia na solidnym fundamencie. Do jego wzniesienia trzeba zatrudnić doświadczoną ekipę, ponieważ wszelkie niedoróbki na etapie budowy będą skutkowały nieprawidłowościami podczas eksploatacji. Nie jest to łatwe, ponieważ obecnie coraz mniej fachowców specjalizuje się w tej technologii.
Ale największym mankamentem...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze