Pompy ciepła
ABC Budowania 2023
38-48 minut
Rynek pomp ciepła odnotowuje kolejne wzrosty sprzedaży. Urządzenia te cieszą się dużą popularnością, bo umożliwiają wykorzystywanie do ogrzewania domu i ciepłej wody darmowej energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jak działają pompy ciepła i na jakie parametry zwracać uwagę przy ich zakupie?
Czym jest pompa ciepła?
To urządzenie, którego zadaniem jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym.
Zasada działania pompy ciepła jest podobna jak w przypadku lodówki. Ciepło z otoczenia (z tzw. źródła dolnego) przekazywane jest przez wymiennik ciepła (parownik) wypełniony oziębionym gazem (czynnikiem roboczym). Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz - jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafia do układu odbiorczego (źródła górnego), a ochłodzony przepływa przez zawór rozprężny, wraca do parownika i cały cykl rozpoczyna się ponownie.
Pompa nie wytwarza więc ciepła, tylko czerpie je ze źródła dolnego i przetwarza na użyteczną postać. Aby mogła działać, potrzebne jest zasilanie z sieci.
O instal...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze