Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2015 r.
ABC Budowania 2023
6-9 minut
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 260 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu 15 cm; ogrzewany kotłem na gaz z sieci, albo kominkiem z płaszczem wodnym; wentylowany sposobem mechanicznym (z odzyskiem ciepła).
Kominek z płaszczem wodnym: żeliwny wkład o mocy 8-19 kW; pozioma szyba; palenisko wyłożone płytami wermikulitu, system czystej szyby. Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie. Komin z kanałem dymowym - murowany z cegły ceramicznej, o średnicy 200 mm, stalowy „strażak”. Kanał nawiewny - ze stali, o przekroju 120 mm. Paliwo - drewno liściaste, głównie brzoza. Kominek używany - do ogrzewania domu i c.w.u. w okresach przejściowych i dla nastroju.
Decyzja: Kiedy projektowałem dom z kuzynem architektem, w okolicy nie planowano budowania sieci z gazem ziemnym. Z tego powodu instalację grzewczą przygotowaliśmy do zamontowania kotła na paliwa stałe (groszek węglowy) i kominka z płaszczem wodnym. Stawianie domu rozpocząłem kilka lat później, realizując wcześniejsze założenia projektowe. Wtedy niespodziewanie teren zaczęto uzbrajać w sieć gazową, bo nastąpił boom budowlany i stawiano w sąsiedztwie liczne domy (opłacało się pociągnięcie takiej sieci). Kocioł na paliwa stałe zastąpiłem...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze