Artur - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2022 r.
Dom: powierzchnia 254 m2, kubatura 1312 m3; parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm i grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm; dach ocieplony wełną mineralną o grubości 30 cm, przykryty dachówką betonową. Lokalizacja - w słońcu. Przy największych oknach pionowych zasłony typu blackout, na dachowych rolety wewnętrzne. Instalacja grzewcza - z podłogówką na całej powierzchni i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci.
Wentylacja mechaniczna: krzyżowy przeciwprądowy wymiennik ciepła (o powierzchni większej o 25%, w porównaniu z modelami konkurencyjnymi); wydajność 450 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 95%; modulowany zewnętrzny by- -pass oraz nagrzewnica wstępna; filtry klasy F7. Przewody wentylacyjne - okrągłe, wykonane z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm. Sterowanie - wyświetlacz na centrali i przewodowy regulator ścienny w holu, przy strefie dziennej. Lokalizacja centrali - w pomieszczeniu technicznym, na parterze.
Decyzja: W trakcie budowy domu na lata, dla mnie i żony najistotniejsze było zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokiej jakości i staranne wykonawstwo. W podobny sposób konfigurowaliśmy instalacje. Do założenia wentylacji mechanicznej z rekuperacją ostatecznie przekonał mnie kolega instalator, specjalista w tej branży (to on dobrał materiały od renomowanego producenta, w tym model centrali wentylacyjnej oraz poprowadził kanały). Jako odpowiedzialna głowa rodziny (mam...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze