Zarządzaj temperaturą w domu za pomocą inteligentnego sterowania roletami
ABC Budowania 2023
4-5 minut
Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem i dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Mogą mieć również właściwości termoizolacyjne, które mają na celu ograniczenie wymiany ciepła między wnętrzem budynku, a światem na zewnątrz, pomagając regulować temperaturę i poprawiając efektywność energetyczną. Szczególnie korzystne są w klimatach o ekstremalnych temperaturach, ale z powodzeniem sprawdzą się także w Polsce, ponieważ mogą pomóc w utrzymaniu ciepła wewnątrz budynku zimą i chłodu latem, zmniejszając potrzebę nadmiernego ogrzewania lub chłodzenia i generując tym samym oszczędności.
Ważne jest, aby wybrać rolety, które są specjalnie zaprojektowane pod tym kątem, i wziąć pod uwagę takie czynniki, jak klimat, orientacja czy rozmiar okien. Na rynku są ich dziesiątki i łatwo pogubić się w aktualnych trendach, więc by dokonać właściwego wyboru warto skonsultować się z profesjonalistą.
Jak właściwie działają takie rolety? Istnieje kilka cech, które składają się na właściwości termoizolacyjne rolet. To przede wszystkim materiały izolacyjne, takich jak listwy aluminiowe wypełnione pianką lub PCV z powłokami termoizolacyjnymi. Znaczenie ma też konstrukcja rolety, uszczelki wokół krawędzi, aby zapobiec przeciągom i wyciekom ciepła, a także kieszeń powietrzna pomiędzy roletą a oknem lub drzwiami, pełniąca rolę dodatkowej warstwy izolacji.
Już same te cechy mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii oraz obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku, ale najistotniejsze wydaje się właściwe sterowanie nimi. W zimnych miesiącach, kiedy dni są krótkie powinniśmy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze