Magda i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, system rynnowy założyli w 2021 r.
ABC Budowania 2023
2-3 minuty
Dom: dwukondygnacyjny, 191 m2. Położenie - w słońcu, bez drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 310 m2, kąt nachylenia 20°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - blachodachówka.
System rynnowy: ze stali dwustronnie ocynkowanej, powlekanej czterema warstwami powłok ochronnych, grubość rdzenia stalowego 0,6 mm. Rynny - półokrągłe, o przekroju 120 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 90 mm. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur kanalizacji deszczowej, dalej do rur perforowanych, zakopanych w gruncie, i do 10 studni chłonnych.
Decyzja: Magda - Członek mojej rodziny zajmuje się zakładaniem orynnowania, więc poprosiliśmy go o to na naszym domu. Polecił nam stalowy system, wykonany przez czołowego producenta. W trakcie kompletowania elementów, wziął pod uwagę wytyczne z projektu dotyczące rozmiaru rynien i rur spustowych, jednak przy lokalizacji kilku rur spustowych kierował się własnym doświadczeniem - wynika to z tego, że np. zmieniliśmy układ niektórych okien, dodaliśmy dach nad tarasem. Sami ustaliliśmy kolorystykę - antracyt pasuje do blachodachówki, drzwi, ram okien i ładnie odcina się na białym tynku. Niczego byśmy dziś nie zmienili.
Kolor stalowego systemu rynnowego dopasowano do kolorystyki dachu, drzwi i ram okien.
Rady i przestrogi:
- Rafał: Ucieszyłem się ze stalowego systemu od renomowanego producenta, bo zależy mi na długowieczności i bezusterkowości tego wyposażenia domu. Biorąc pod uwagę szereg jego zalet - tj. odporność na silne nasłonecznienie (przecież dni z tropikalnym up...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze