Ania i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2020 r.
ABC Budowania 2023
4-5 minut
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 257 m2. Ściany: dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikatowy, w kolorze złamanej bieli, faktura najdrobniejszy baranek. Okładzina: z betonu, imitująca cegłę, zabarwiona w masie na kolor złamana biel. Orynnowanie: z PVC. Parapety: z blachy.
Decyzja: Ania - W gotowym projekcie spodobała mi się biała elewacja z cegłami, postanowiłam jej nie zmieniać. Do wykończenia murów wybrałam tynk silikatowy i okładzinę betonową. Inne elementy fasady mają kolor antracytowy - ramy okien, system orynnowania z PVC, drewniane drzwi wejściowe, płaska blacha na dachu. Starannie dobrałam odcień i fakturę tynku. Wybrałam biel o ciepłym odcieniu oraz drobnoziarnistą fakturę. Przy takim wykończeniu, świetnie uwypukla się chropowata powierzchnia okładziny w formie cegieł. W markecie budowlanym znalazłam odpowiednią, lecz nie kupiłam jej od razu. Zamówiłam ją w fabryce producenta, uwzględniając też obłożenie niektórych wewnętrznych ścian, np. w salonie (zależało mi na spójności stylistycznej).
Faktura zastosowanej okładziny fasady wywołuje efekt 3D.
Rady i przestrogi:
- Tomek: Płytki elewacyjne mają fabrycznie wytłoczoną fugę, co bardzo ułatwia kładzenie. Wykorzystałem tę cechę - wspólnie z teściem obłożyłem nimi duże fragmenty mur...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze