Innowacyjny kocioł c.o. SIGMA na zgazowanie drewna o podwyższonym standardzie, jak to działa?
ABC Budowania 2023
2-3 minuty
Proces zgazowania biomasy i drewna jest szeroko stosowany w kotłach grzewczych w całej Europie i jest to praktycznie jedyna technologia opanowana w 100%, która daje czyste spalanie i niską emisję spalin. Dlatego kotły c.o. na drewno zgazowane mają dotację do zakupu i montażu w programie „Czyste Powietrze”. Zakres mocy od 15 kW do 130 kW umożliwia tanie ogrzewanie domu lub firmy.
DLACZEGO PROCES ZGAZOWANIA DREWNA ZAPEWNIA CZYSTE SPALANIE BIOMASY?
Proces zgazowania drewna polega na jego konwersji do paliwa gazowego poprzez ogrzewanie w obecności tlenu. W skrócie wygląda to tak, że spalamy gaz drzewny, który zapewnia niskoemisyjne i wysokosprawne spalanie drewna. W procesie zgazowania, energia chemiczna węgla uwalniania jest w postaci energii palnego gazu, składającego się głównie z tlenku węgla, dwutlenku węgla, wodoru, metanu, wody i azotu. Ten gaz palny spalany jest w ceramicznej komorze w wysokiej temperaturze, dlatego w kotłach na zgazowanie drewna Sigma nie spalamy drewna, a gaz drzewny i to w 100% ekologicznie.
W kotłach c.o. Sigma mamy sprawność cieplną powyżej 90%, emisja CO wynosi zaledwie 50% dopuszczalnych przez normę wartości np.: 250 mg/m³ (norma ma 500 mg/m³), a wartości pyłów sięgają 20 mg/m³, co kwalifikuje opisywany model kotła do urządzeń o podwyższonym standardzie do programu „Czyste Powietrze”.
Jakie korzyści niesie montaż kotła na zgazo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze