Anna i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2021 r.
ABC Budowania 2023
6-9 minut
Dom: murowany, parterowy z garażem, powierzchnia 180 m2. Ściany: dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i wełny mineralnej o grubości 25 cm.
Elewacja: tynk - silikonowy w kolorze białym (ciepły odcień), faktura drobny baranek 1,5 mm; na froncie pojedyncze boniowanie. Okładzina: z palonego drewna świerkowego; przygotowana metodą Shou Sugi Ban; łączona na pióro-wpust i wkręty do drewna. Orynnowanie: z PVC (w kolorze antracyt). Podmurówka: marmolit (antracyt). Parapety: stalowe (antracyt).
Decyzja: Ania - Na zastosowanie okładziny z drewna palonego, zdecydowaliśmy się na etapie wykańczania domu. Pomysł wziął się z… chęci posiadania stołu z drewna obrobionego ogniem. Taki mebel spodobał mi się jeszcze przed budową domu, męża też zachwycił. Chociaż w końcu kupiliśmy inny - lokalny producent wykonał go z czarnego dębu - to kiedy projektowałam elewację i aranżację wnętrza, traktowałam czarny kolor jako motyw przewodni. We wnętrzu pojawia się m.in. w zabudowie kuchennej, meblach, oświetleniu, natomiast na zewnątrz - na suficie zadaszenia tarasu i we wnęce wejściowej. Zależało mi nie tylko na wykorzystaniu samej czerni. Koniecznie chciałam posłużyć się palonym drewnem, ze względu na oryginalny wygląd (fakturę) takiego, odporność na warunki atmosferyczne, unikanie konserwacji. Uznałam, że deski elewacyjne, obrobione dawną japońską metodą Shou Sugi Ban, idealnie nadadzą się do wykończenia wnęki przy głównym wejściu do budynku (natomiast do podbitki zadaszenia nad tarasem wysta...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze