Oddychaj pełną piersią
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
17-22 minuty
Powietrze trafi ające do domu zawsze powinno być świeże i czyste. Energooszczędność stawia tu jeszcze dodatkowe wymogi. Jeżeli uświadomimy sobie, że wymiana powietrza może powodować nawet połowę strat ciepła we współczesnych domach, zrozumiemy jak duży potencjał kryje się właśnie w wentylacji. Dlatego trudno wyobrazić sobie naprawdę energooszczędny dom bez rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.
W przeciwieństwie np. do ciepłochronności budynku czy kwestii bezpieczeństwa, jakości powietrza z reguły nie poświęca się wiele uwagi podczas budowy czy modernizacji domu. Tymczasem ma ona ogromny wpływ nie tylko na komfort życia, ale i na zdrowie mieszkańców.
W pomieszczeniach, w których przebywają, może być bowiem wiele substancji groźnych dla zdrowia. To choćby dwutlenek węgla, „produkt” oddychania ludzi, który powstaje też w wyniku pracy kuchenek, pieców, kotłów czy kominków. Sam w sobie nie jest niebezpieczny - stanowi śmiertelne zagrożenie dopiero wtedy, gdy na skutek braku dopływu dostatecznej ilości powietrza zamiast niego przy spalaniu zaczyna powstawać tlenek węgla, czyli czad. Potencjalnie groźna jest również para wodna, którą wytwarzamy oddychając, gotując czy susząc pranie albo prasując. Jeżeli będzie jej zbyt wiele, może dojść do trwałego zawilgocenia budynku, a w konsekwencji do rozwoju grzybów domowych. W zawilgoconych pomieszczeniach rozwijają się też roztocza, bard...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze