Lekki i ciepły jak... beton komórkowy
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
17-22 minuty
Beton komórkowy to obecnie najpopularniejszy w naszym kraju materiał na ściany zewnętrzne. Nie bez przyczyny, bo jest wyjątkowo ciepły, trwały, a przy tym łatwy w obróbce. Jest zdrowy, bo powstaje z naturalnych surowców, a większość jego objętości stanowi powietrze, zamknięte w milionach maleńkich komórek (porów). Należy dodać do tego jeszcze niewygórowaną cenę i szybkość budowy - z dużych, lecz równocześnie bardzo lekkich bloczków. Dlatego lubią go nie tylko inwestorzy, lecz również wykonawcy.
Beton komórkowy to konstrukcyjny materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Produkowane z niego elementy murowe wprowadzane są do obrotu i stosowania w oparciu o zharmonizowaną normę PN-EN 771-4 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. Norma ta obejmuje beton komórkowy o gęstości od 300 do 1000 kg/m3. Zakres średniej klasy wytrzymałości na ściskanie dla elementów murowych wynosi od 1,5 do 5 MPa. Zarówno klasy gęstości, jak i wytrzymałości na ściskanie, określone są w załączniku krajowym ww. normy. Wg normy europejskiej EN 771-4 produkowane i wprowadzane do obrotu są również elementy murowe w innych krajach europejskich.
Ciepłe ściany
Z punktu widzenia inwestora, jedną z ważniejszych właściwości betonu komórkowego jest bardzo dobra izolacyjność termiczna. Cecha ta pozwala budować ciepłe ściany w jednej warstwie - bez konieczności ocieplenia muru styropianem albo wełną mineralną. Taka technologia budowy rozpowszechnio...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze