Energooszczędne rozwiązania - domy pasywne w pigułce
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
4-5 minut
Realia współczesnego świata wymagają, by oszczędzanie energii, podobnie jak oszczędzanie wody, stało się przedmiotem codziennej uwagi. Z jednej strony chodzi o ograniczenie kosztów życia, a z drugiej - o dbałość o środowisko. Nic więc dziwnego, że już niedługo wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać kryteria niemal zerowego zapotrzebowania na energię - to cel postawiony przez Unię Europejską. Tym samym domy pasywne, których nadal w Polsce nie powstaje wiele, przestaną być fanaberią, a staną się koniecznością.
- Jednym z kluczowych elementów świadomego podejścia do wykorzystania zasobów w każdym domu jest dbałość o jak najmniejsze zużycie ciepła. Ma ono bezpośrednie przełożenie na zużycie energii, niezależnie od tego, z jakich źródeł ją pozyskujemy - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Gdy zaczęły powstawać domy pasywne i energooszczędne, rosło także zapotrzebowanie na pasywne technologie budowlane oraz materiały. Jakość produktów budowlanych jest szczególnie ważna w przypadku materiałów ociepleniowych, takich jak styropian, bo z samej definicji są to produkty służące zatrzymaniu ciepła w domu, a tym samym zmniejszeniu zużycia energii.
Domy energooszczędne wykorzystują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/m²/rok. Z kolei w przypadku domów pasywnych nie może to być więcej niż 15 kWh/m2. Jest to zatem mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m³ gazu ziemnego na m²/rok albo 5 kWh prądu z pompą ciepła. Roczny koszt ogrzewania domu pasywnego o powierzchni mieszk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze