Dobre wejście do garażu
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
9-16 minut
Jest tylko jedna sytuacja, w której zupełnie nie musimy się przejmować parametrami cieplnymi bramy garażowej. Mianowicie kiedy garaż jest nieogrzewany i nie znajduje się w bryle budynku. W pozostałych przypadkach garaż będzie miał istotny wpływ na bilans cieplny domu. Bo nawet pozbawiony grzejników, ale sąsiadujący przez ściany i strop z ogrzewanymi pomieszczeniami odbiera z nich ciepło. Tym więcej, im więcej ucieka go przez wrota garażu.
Bramę garażową najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. Jeżeli bowiem w garażu będzie parkować nie jeden, a dwa samochody - co staje się standardem - trzeba odpowiednio dostosować otwór garażowy. Przy wyborze dwóch węższych modeli musi być on przedzielony słupkiem. W wariancie z jedną szerszą bramą konieczne będzie natomiast wykonanie bardziej wytrzymałej, lepiej przezbrojonej belki żelbetowej nadproża.
To tylko jeden z dylematów związanych z bramami, który trzeba rozstrzygnąć. Inne dotyczą wyboru sposobu otwierania bramy, jej parametrów termoizolacyjnych, materiału, z jakiego ma być wykonana, a także wykończenia i koloru. Ze względu na wygodę użytkowania, ważny jest sposób sterowania bramą. Wreszcie kwestia ceny - z reguły więcej zapłacimy za wyrób o lepszych parametrach od renomowanego producenta. Planując wydatek trzeba jednak pamiętać, że dobrze dopasowana i zamontowana brama posłuży nam przez lata.
Największą zaletą garażu z jedną dużą bramą jest większa sw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze