Najpopularniejsza izolacja
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
9-16 minut
Styropian to bardzo popularny materiał ociepleniowy. Nic więc dziwnego, że producenci oferują go w wielu odmianach, różniących się izolacyjnością cieplną, wytrzymałością, odpornością na zawilgocenie itd. Podpowiadamy, co należy wiedzieć, kupując styropian - jak interpretować oznaczenia na opakowaniu i który rodzaj będzie najlepszy do konkretnego zastosowania.
Styropian to spieniony polistyren. W efekcie otrzymujemy bardzo lekki materiał, bo większość jego objętości stanowi powietrze zamknięte wewnątrz maleńkich granulek. Dlatego właśnie jest tak dobrym izolatorem cieplnym. Stosuje się go praktycznie tylko w postaci płyt, czasem specjalnych kształtek, np. przeznaczonych do wypełnienia betonem. Występuje w dwóch głównych odmianach, produkowanych według nieco innych technologii, które mają jednak duży wpływ na jego ostateczne cechy.
EPS, czyli polistyren ekspandowany - formuje się z niego duże bloki, następnie cięte gorącym drutem na płyty o określonej grubości (najczęściej do 25 cm). Struktura powierzchni jest nieco porowata, bo granulki zostają rozcięte. Zwiększa to nasiąkliwość, jednak i tak jest ona mała w porównaniu z głównym konkurentem styropianu, czyli wełną mineralną. Nieunikniona jest także niewielka różnica parametrów wytrzymałościowych pomiędzy płytami wyciętymi z różnych części bloku. Taki sposób produkcji jest prosty, szybki i...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze