Skuteczna ochrona
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
6-9 minut
Folie dachowe stanowią niewielki odsetek kosztów wykonania dachu, jednak ich niewłaściwy dobór i montaż może wiązać się z koniecznością jego rychłego remontu. Główna funkcja tych wyrobów to ochrona połaci (szczególnie znajdującego się w niej ocieplenia) przed wilgocią. Jest ona największym wrogiem dachu. Zmoczona termoizolacja traci bowiem swoje właściwości, a zawilgocona więźba pleśnieje.
Większość dachów w obecnie budowanych domach ma pokrycie montowane na ruszcie z listew zwanych łatami i kontrłatami, układanych na krokwiach. Konstrukcja taka uszczelniana jest właśnie foliami - stosunkowo tanimi oraz lekkimi i elastycznymi (a więc łatwymi w układaniu).
Bezpośrednio pod ołaceniem umieszczana jest paroprzepuszczalna folia wstępnego krycia FWK, która stanowi barierę dla wody deszczowej, za to przepuszcza parę wodną, „uwalniając” ją z połaci.
Woda opadowa nie jest jedynym źródłem wilgoci, jaka może dostać się do dachu. W przypadku użytkowanych poddaszy równie groźna bywa para - przenikająca z wnętrza domu i skraplająca się pod poszyciem na skutek dobowych zmian temperatury. W związku z tym od strony pomieszczenia, między ociepleniem a okładziną (np. płytami gipsowo-kartonowymi), układa się folię paroizolacyjną.
Izolacja od góry (folie paroprzepuszczalne)
Niegdyś na krokwiach znajdowało się zazwyczaj deskowanie pokryte papą pełniącą funkcję hydroizolacji (para wodna ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze