Ciepła bariera
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
23-28 minut
Ściany to podstawowe przegrody zewnętrzne. Wiadomo że muszą być ciepłe. Lecz ponadto trzeba myśleć o ich odporności na trudne warunki zewnętrzne i trwałości. A poza wszystkim innym powinny atrakcyjnie wyglądać. Na szczęście da się to wszystko osiągnąć i to wybierając bardzo różne sposoby ich wzniesienia i wykończenia. Dlatego warto znać ich mocne i słabe strony.
Planując ściany domu inwestorzy często w pierwszej kolejności rozważają, jakich materiałów do ich wzniesienia użyć. To istotny, ale nie najważniejszy dylemat do rozstrzygnięcia. Kluczowy jest wybór technologii budowy przegród. Od tego zależy dobór budulca, materiału ociepleniowego i sposobu wykończenia.
Jaka konstrukcja ścian?
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju ma przegrody murowane: jedno-, dwu- lub trójwarstwowe i to im przyjrzymy się poniżej.
ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE Zgodnie z nazwą, mają jedną warstwę, dlatego materiał do ich wzniesienia musi charakteryzować się wysoką izolacyjnością cieplną. Takie warunki spełnia zarówno ceramika poryzowana, jak i beton komórkowy - dwa najchętniej stosowane w tej technologii budulce.
Elementy ceramiczne i z betonu komórkowego powinno się łączyć na zaprawę ciepłochronną albo klejową na cienkie spoiny. Zastosowanie tańszej zaprawy cementowo- -wapiennej, która ma grubszą warstwę, sprawia, że w murze pojawiają się liniowe mo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze