Cegły cieplejsze niż kiedyś
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
23-28 minut
Dla wielu osób mury i cegły to niemal nierozłączne pojęcia. Jeśli budować - to tylko z ceramiki! Trudno o inny materiał tak dobrze sprawdzony, bo stosowany już od najdawniejszych czasów. Co nie znaczy, że nic się nie zmienił. Ceramikę ulepszono i unowocześniono. Zamiast zwykłych cegieł, używa się teraz przede wszystkim ceramiki poryzowanej. Wykonane z niej pustaki są nie tylko większe, ale też lżejsze i bez porównania lepiej chronią przed ucieczką ciepła.
Wszystko zaczęło się od cegieł ceramicznych, tych niewielkich, pełnych i ciężkich. Potem pojawiły się cegły z otworami (dziurawka i kratówka), a następnie pustaki. Dzięki nim można było budować szybciej i łatwiej, gdyż były większe, a równocześnie stosunkowo lekkie. Przy tym wznoszone ściany były cieplejsze niż z pełnej cegły, bo powietrze zamknięte w pustych przestrzeniach jest całkiem niezłym izolatorem. Kolejnym etapem ich ewolucji było powstanie ceramiki poryzowanej, od pewnego czasu dominującej już na rynku.
Co to znaczy poryzowana?
Podstawowym surowcem do wyrobu cegieł, pustaków tradycyjnych i tych poryzowanych jest naturalna glina, którą trzeba wyrobić, odpowiednio uformować, wysuszyć i wypalić. Jednak do masy na te poryzowane dodaje się mączkę drzewną lub trociny. Ten dodatek jednak nie przetrwa tam długo, bo wypalanie następuje w temperaturze ok. 1000°C. Wówczas drobne cząstki drewna spalają się i zostają po nich maleńkie puste przestrzenie. Czyli właśnie pory, w które wni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze