Ciepło na miarę
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
29-37 minut
W tradycyjnym domu ogrzewanie pochłania większość zużywanej energii. Zaś rachunki za ciepło stanowią lwią część kosztów jego utrzymania. W energooszczędnym już niekoniecznie tak jest. Jednak co najważniejsze, energooszczędność nie ogranicza wcale wyboru źródła ciepła, ani sposobu zbudowania instalacji grzewczej. Najważniejsze, żeby dopasować je optymalnie do poziomu zapotrzebowania na energię, dostępności mediów na działce oraz naszych preferencji.
Kluczem do zrozumienia jak działają nowoczesne instalacje grzewcze, jest efektywność. Chodzi o tę energetyczną, czyli wysoką sprawność kotłów i innych urządzeń, ale też skuteczność w zapewnieniu komfortu cieplnego mieszkańcom. W domu nie może być nie tylko zbyt zimno, ale i zbyt ciepło. Ten drugi wariant, o ile różnica nie będzie zbyt duża, nie będzie od razu odczuwany negatywnie (uff, jak gorąco!), ale oznacza marnowanie energii i pieniędzy. A to przecież zaprzeczenie całej idei energooszczędności.
Energooszczędność i ogrzewanie
Jaki wpływ ma zapotrzebowanie domu na energię, na to jaki system grzewczy do niego wybrać? Można powiedzieć, że zasadniczy. W domu pasywnym, o znikomym zapotrzebowaniu, w ogóle nie ma typowej instalacji grzewczej. Bo w nim z założenia nie jest potrzebna. Wystarcza lekkie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, sporadyczne użycie grzejnika elektrycznego w łazience itp. Przynajmniej w teorii. Większość budowanych domów potrzebuje jednak znacznie więcej ciepła ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze