Do domu i do garażu

Obecnie współczynnik przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych i bram garaży ogrzewanych nie może przekraczać 1,3 W/(m2·K). To znacznie łagodniejsze wymogi niż w przypadku okien. W większości przypadków takie podejście jest rozsądne, chociaż w pewnych sytuacjach zainwestowanie w „cieplejsze” wyroby jest w pełni uzasadnione. Dlatego warto wiedzieć ile ciepła tak naprawdę ucieka z budynku przez te przegrody.
Wybór ciepłych drzwi wejściowych jest obecnie bardzo duży i chyba nikt nie kwestionuje tego, że muszą mieć współczynnik U nie wyższy, niż wymagają tego przepisy. Tu nie ma nad czym szczególnie deliberować. Drzwi zewnętrzne to kompletny wyrób - skrzydło, ościeżnica, próg itd. Jeżeli będą miały wymaganą przepisami izolacyjność i zostaną fachowo zamontowane - bez mostków termicznych na obwodzie - to ich wpływ na całościowy bilans energetyczny domu nie będzie duży. Tym bardziej, że w większości polskich domów nie prowadzą wprost do salonu lub innych wnętrz o wysokiej temperaturze (jak w krajach anglosaskich). U nas za drzwiami wejściowymi jest zwykle zamknięta sień, swoista śluza termiczna. Panuje w niej z założenia nieco niższa temperatura, niż w pozostałej części domu, co dodatkowo ogranicza straty ciepła przez drzwi zewnętrzne.
Do garażu
Z garażami sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Fakt, że bramę garażu ogrzewanego musi charakteryzować odpowiednia izolacyjność, to oczyw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
