Ocieplenie do każdego miejsca w budynku
Vademecum Domu Energooszczędnego 2021
9-16 minut
Styropian to uniwersalny materiał. Izoluje się nim nie tylko ściany ale także fundamenty, podłogi i dachy płaskie. Ponadto w stropach służy jako izolacja akustyczna. Wszystko dlatego, że łączy bardzo dobre parametry cieplne z umiarkowaną ceną, łatwością układania, wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Wytrzyma kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że wykonawcy nie popełnią podstawowych błędów.
W naszym kraju domy powstają najczęściej w technologii murowanej - ściany mają jedną, dwie lub trzy warstwy. W pierwszym przypadku mury są grube i wykonane w całości z materiałów o dość dobrych właściwościach termoizolacyjnych, dlatego nie muszą być ocieplone. W najpopularniejszych ścianach dwuwarstwowych, a także w przegrodach trójwarstwowych, gdzie konstrukcja ma zazwyczaj nie więcej 25 cm, zapobiegająca ucieczce ciepła izolacja jest niezbędna.
Najczęściej zastosowanie ma tu styropian - w teorii warstwa materiału o grubości 15- 20 cm wystarcza, aby ściana spełniała obecne wymagania co do termoizolacyjności. Zgodnie z normami, współczynnik przenikania ciepła U może wynosić maksymalnie 0,2 W/(m²·K).
W praktyce duże znaczenie ma jakość użytego do ocieplenia materiału i fachowość prowadzonych prac. Na co zwrócić uwagę przy zakupie styropianu i w trakcie montowania go na elewacji?
Dlaczego styropian?
Zacznijmy od charakterystyki styropianu i wyjaśnienia, skąd bierze się jego popular...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze