Najpopularniejsze źródła ciepła
Vademecum Domu Energooszczędnego 2021
9-16 minut
Co łączy gaz ziemny i pelety ze słomy? Chociaż są tak różne, to są to przecież paliwa zasilające kotły. I oba można z powodzeniem wykorzystywać w energooszczędnym domu. Bo chociaż zróżnicowanie wśród kotłów jest ogromne, to można też wyznaczyć ich pewne wspólne cechy i kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze. W nowoczesnych domach często będą one bardzo odbiegać od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni.
Domy jednorodzinne w Polsce są w większości ogrzewane za pomocą kotłów. Zwykle służą one również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Bo chociaż branża OZE, w szczególności pomp ciepła i paneli PV, rośnie dynamicznie, to w najbliższych latach ich pozycja dalej będzie dominująca. Nowe wymogi zawarte w WT 2021 niewątpliwie skłaniają jednak do tego, by jeszcze więcej uwagi poświęcić doborowi kotła o jak najwyższej sprawności i optymalnie dostosowanego do potrzeb domu i jego mieszkańców.
Mniejsze straty, niższa moc
Pierwsza konsekwencja WT 2021 to dalsze obniżenie strat ciepła budynków. Nic dziwnego, bo przecież to oczywisty efekt zaostrzenia wymagań odnośnie współczynnika przenikania ciepła U ścian, dachów, okien. W ostatecznym rozrachunku to korzyść dla inwestora (niższe rachunki za ogrzewanie), ale wymaga jeszcze większej staranności przy doborze mocy źródła ciepła. Czy wręcz zmiany pewnych nawyków i utartych skojarzeń. I to nawet wśród projektantów i instalatorów. Bo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze