Dach, czyli najcieplejsza przegroda

Zgodnie z przepisami dachy muszą mieć jeszcze niższy współczynnik przenikania ciepła U niż ściany zewnętrzne. Wszystko dlatego, że ciepło ucieka z domu intensywniej ku górze, niż poziomo przez ściany, a tym bardziej ku dołowi przez podłogę. Chociaż należałoby powiedzieć, że próbuje uciekać, gdyż uniemożliwia mu to właśnie prawidłowo dobrana izolacja dachu.
Dach to specyficzna, szczególnie trudna przegroda budynku. W końcu jest przecież zalewany wodą opadową, zalega na nim śnieg, słońce działa na niego znacznie bardziej niż na ściany. Niezbędna jest więc nie tylko wystarczająco skuteczna izolacja cieplna, lecz także jej bardzo dobre zabezpieczenie przed wodą i wilgocią. Bo zmoczona izolacja traci swe właściwości. Ponadto zawilgocenie może zniszczyć konstrukcję dachu - więźbę.
Dlaczego cieplej?
Wszyscy wiemy, że ruch ciepła w naturalny sposób odbywa się ku górze. Dlatego właśnie ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem, a nie przy podłodze. Tak samo dzieje się z wodą w zbiorniku - ciepła na górze, chłodna na dole. Z powodu tej samej prawidłowości ciepło ucieka intensywniej z budynku przez dach niż przez ściany, a tym bardziej podłogi. Czy może raczej próbuje uciekać, co staramy się utrudnić solidną warstwą izolacji. Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 wartość współczynnika U dachu lub stropu nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją budynk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
