Nie tylko panele

Własna mała elektrownia zasilana słońcem przestała być tylko marzeniem. Coraz więcej domów ma panele PV na dachu lub ustawione obok na gruncie. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że panele nie są jedynym istotnym elementem takiego systemu. Dobór pozostałych ma niebagatelny wpływ zarówno na koszty inwestycji, jak i na przyszłe zyski.

Specjaliści od dekad pracują nad różnymi rozwiązaniami, pozwalającymi wykorzystywać darmową energię słoneczną. Efektem są m.in. ogniwa fotowoltaiczne, czyli półprzewodnikowe elementy, zbudowane najczęściej na bazie krzemu, w których pod wpływem padającego światła powstaje różnica potencjałów elektrycznych, czyli prąd.

Dzięki połączeniu pojedynczych ogniw w moduły, a tych w panele, można uzyskiwać taką ilości energii elektrycznej, która wystarcza do zasilania różnych domowych urządzeń o znacznej mocy. W naszych warunkach klimatycznych raczej nie da się ogrzewać domu wyłącznie dzięki słońcu, ale możliwe jest dodatkowo przygotowywanie c.w.u. i zasilanie np. pompy

...