Izolacja poddasza i ścian zewnętrznych zgodnie z WT 2021 i potrzebami domowników
Vademecum Domu Energooszczędnego 2021
4-5 minut
Standard izolacyjności domów jest coraz wyższy, dzięki temu lepszy komfort z użytkowania ogrzewanych pomieszczeń uzyskiwany jest przy niższym zużyciu energii i paliwa. Jakie materiały wybrać, aby izolacja nie tylko spełniała obowiązujące standardy, ale też właśnie zapewniła nam komfort, oszczędności i bezpieczeństwo? Który materiał najlepiej sprawdzi się na poddaszu, a jakie korzyści przyniesie wełna mineralna wykorzystana do izolacji ścian?
Według nowych WT 2021, pod względem izolacyjności cieplnej, współczynnik przenikania ciepła UC dla dachów nie może być wyższy niż UCmax = 0,15 W/(m2·K) a dla ścian nie wyższy niż UCmax = 0,20 W/(m2·K). Współczynnik UC jest zależny w dużej mierze od grubości izolacji i jej parametrów cieplnych, czyli lambdy. Jego wartość to odwrotność sumy oporu cieplnego wszystkich warstw tworzących daną przegrodę, a izolacja odgrywa tu największą rolę.
Wełna mineralna to jedyny materiał, który równocześnie może zapewnić wszystkie pożądane cechy przegród, czyli ochronę termiczną, akustyczną i ogniową, zachowując przy tym swoje parametry w czasie.
WEŁNA SZKLANA NA PODDASZE
Idealnym produktem do ocieplenia poddaszy jest wełna mineralna szklana. Jako materiał lekki i sprężysty doskonale dopasowuje się do drewnianych krokwi oraz nie obciąża dodatkowo konstrukcji dachu. Wełna ISOVER jest przede wszystkim materiałem niepalnym, ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co podwyższa bezpieczeństwo pożarowe ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze