Darmowe ciepło z natury

Pompy ciepła to idealne urządzenia do ogrzewania energooszczędnych domów. W nowoczesnych budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło świetnie sobie radzą i działają z bardzo wysoką sprawnością, czyli w sposób najbardziej ekonomiczny. Ponadto są przyjazne dla środowiska, bo większość energii, którą oddają do pomieszczeń czerpią z otoczenia budynku. Potrafi ą wykorzystywać ciepło zgromadzone w powietrzu, ziemi lub wodzie.
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze. Czyli należą do tej samej grupy co kotły, kominki i piece. Jednak tak naprawdę, więcej je od nich dzieli niż łączy. Podobieństwo polega właściwie tylko na tym, że zarówno kocioł, jak i pompę możemy wykorzystać do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jednak czy ktoś słyszał o kotle, który latem chłodzi pomieszczenia? A pompy to potrafią. Dlatego dobór i użytkowanie pompy wymaga zmiany pewnych nawyków, wręcz schematów myślenia.
Jak to robi pompa?
Pompa ciepła to szczególne urządzenie grzewcze, bo tak naprawdę nie wytwarza ciepła. Chociaż brzmi to paradoksalnie, to tak właśnie jest i stanowi istotę sposobu działania tego urządzenia. Pompa „jedynie” pobiera ciepło z otoczenia, przetwarza je na bardziej użyteczną postać i przekazuje je do instalacji grzewczej budynku. Czyli mówiąc ludzkim językiem - zasila podłogówkę lub grzejniki ciepłą wodą, albo podgrzewa wodę służącą do kąpieli.
Wiele osób podchodzi nieufnie do pomp ciepł...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
