Pompy ciepła i ich zalety nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania
Vademecum Domu Energooszczędnego 2021
4-5 minut
W roku 2006 jako pierwszy producent w Europie Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych do obiektów rezydencyjnych wzrosła ogromnie. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.
Pompy ciepła, aby pracować, wymagają tylko zasilania elektrycznego, co różni je od tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, czy stałopalne, które oprócz energii elektrycznej wymagają także dostarczenia paliwa gazowego, albo stałego (węgiel, drewno, itp.). Ilość energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła nie jest duża, ponieważ w dużym stopniu wykorzystują darmową energię z powietrza zewnętrznego, czy gruntu. Mówi o tym sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła SCOP. Jeżeli wynosi np. 5, oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej możemy wyprodukować aż 5 kW energii cieplnej. Upraszczając im wyższa wartość SCOP tym lepiej.
Inną różnicą pomiędzy pompą ciepła, a tradycyjnym źródłem ogrzewania jest to, że pompy nie produkują spalin do otoczenia, czyli nie wymagają w domu komina. Już podczas budowy domu decydując się na zastosowanie pompy ciepła, możemy zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych, i nie budować systemu odprowadzania spalin. Przy rezygnacji z kotła stałopa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze