Trwała przegroda
Gdy zauważymy pierwsze oznaki niszczenia ogrodzenia, powinniśmy pomyśleć o jego renowacji. Jeżeli dostatecznie wcześnie naprawimy uszkodzenia mechaniczne czy odnowimy i zabezpieczymy powierzchnię, unikniemy konieczności wymiany przęseł, słupków lub podmurówki.
Każde ogrodzenie po pewnym czasie wymaga remontu. Zazwyczaj wystarcza odnowienie i zabezpieczenie jego powierzchni. Nieraz konieczna jest wymiana jakiegoś elementu. Płoty drewniane wraz z upływem lat szarzeją, murszeją, zachodzą nalotem. Na metalowych pojawiają się ogniska korozji. Z kolei murowane cokoły i słupki zaczynają się kruszyć i porastać glonami. Defekty te spowodowane są głównie działaniem warunków zewnętrznych, czasami niewłaściwą konserwacją albo błędami popełnionymi podczas montażu/budowy.
Zakres niezbędnych napraw może być różny, ponadto poszczególne materiały wymagają nieco innego potraktowania. W przypadku dużych uszkodzeń nie ma gwarancji, że prace renowacyjne przyniosą zadowalający efekt. Warto wtedy przemyśleć wymianę przęseł lub nawet budowę nowej przegrody, dopasowanej do stylu ogrodu. Producenci ogrodzeń oferują dziś szereg wariantów. W sprzedaży znajdziemy rozmaite płoty z drewna i metalu oraz cegły i bloczki do wznoszenia murów. Bez problemu kupimy gotowy sys...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze