Racjonalne docieplenie
Taniej, cieplej, lepiej - tak najkrócej można podsumować oczekiwane efekty termomodernizacji budynku. Każdy chciałby płacić mniej za ogrzewanie. Jednak zwykle oczekujemy również, że w domu będzie cieplej niż dotychczas - ściany nie będą już zimne, przestanie wiać zimnym powietrzem od nieszczelnych okien, podłoga w łazience będzie ciepła itd. To wszystko można osiągnąć dzięki termomodernizacji. Ale jak nie wydać przy tym fortuny i nie ugrzęznąć na wiele miesięcy w pracach remontowych?
Każdy budynek jest inny, dlatego kluczem do sukcesu jest ustalenie jakie działania przyniosą najlepszy efekt. Ale przy akceptowalnym dla nas poziomie wysiłku i kosztów. To jakie działania będą najbardziej uzasadnione zależy od:
wieku budynku;
standardu ocieplenia jego ścian, dachu,
podłóg itd.;
rodzaju okien;
źródła ciepła;
sposobu ogrzewania pomieszczeń (grzejniki, ogrzewanie podłogowe);
sposobu wentylacji;
specyficznych cech samego budynku (dach stromy czy płaski, dom z piwnicą itd.).
Zastrzeżenie dotyczące kosztu i poziomu trudności prac ma tu zasadnicze znaczenie. Każdy remont to swoisty kompromis pomiędzy efektem i włożonym wysiłkiem. Przecież wszystko dałoby się zrobić jeszcze lepiej. Nawet zupełnie nowy dom też można poprawić - ale czy warto?
Już na najwcześniejszym etapie planowania, potrzebne jest przy tym krytyczne spojrzenie na całe przedsięwzięcie. Na przykład ułożenie izolacji stropu na nieużytkowym poddaszu będzie o wiele łatwiejsze i tańsze, niż ociepleni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze