Jak wykonać ogród zimowy?
PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną wymarzony dom z dużym ogrodem. Teraz chcielibyśmy dobudować ogród zimowy, bo mamy na taką konstrukcję miejsce. Jak zabrać się do realizacji tego pomysłu? Czy na taką dobudówkę potrzebne są jakieś zezwolenia? I wreszcie z jakich materiałów najlepiej wykonać taką oranżerię?
ODPOWIADA: TOMASZ WOJCIUK
Przeszklony ogród zimowy to rzeczywiście świetny pomysł na tę porę roku. Daje on poczucie styczności z otaczającą dom przyrodą. Realizacja takiego zamierzenia, wbrew pozorom, nie jest jednak prosta i wymaga starannych przygotowań. Na pewno zamknięty, przylegający do ściany budynku, przeszklony ogród powiększa dom i stwarza nowe możliwości aranżacyjne. Można spędzać w nim wolny czas, pracować, relaksować się, spożywać posiłki, ale też przechowywać wrażliwe na mróz rośliny, na przykład oleandry, oraz uprawiać rośliny egzotyczne, jak palmy.
Jeśli zdecydują się Państwo na montaż stałego ogrzewania, wówczas będzie można korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok. Jeśli będzie miał on tylko ogrzewanie uzupełniające lub nie miał go wcale, wtedy będzie pełnił swoją funkcję od wiosny do jesieni. W prawie budowlanym pojęć oranżeria oraz ogród zimowy używa się zamiennie. Tych wykonanych jako przydomowe dotyczą szczególne przepisy.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Na pewno na pocz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze