Jak dobierać poszczególne elementy wentylacji hybrydowej?
3/2019
2-3 minuty
Postęp techniczny wymusił znalezienie rozwiązań alternatywnych, łączących zalety wentylacji mechanicznej oraz naturalnej, co przyczyniło się do powstania systemu wentylacji hybrydowej - mieszanej, gdzie nasada wentylacyjna jest wywietrznikiem grawitacyjnym jeśli warunki pogodowe temu sprzyjają, lub niskoszumowym wentylatorem mechanicznym, który przejmuje kontrolę nad ciągiem wentylacyjnym w chwili gdy warunki wymuszające wentylację naturalną są niewystarczające dla uzyskania normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych.
Aby dobrze dobrać wentylator hybrydowy musimy przede wszystkim określić, jakiego typu pomieszczenia będzie obsługiwał, czy chcemy sterować pracą wentylatora w sposób ciągły czy naprzemienny, a także czy pracą nasady będzie sterował czujnik i jakiego typu.
Z technicznego punktu widzenia najważniejszymi parametrami są wydajność (ilość metrów sześciennych powietrza wyciąganych w przeciągu godziny) oraz podciśnienie, jakie jest wymagane do pokonania oporów instalacji. Ważnym czynnikiem jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie - w pomieszczeniach, w których pracują ludzie, hałas musi być mniejszy, niż np. w magazynach czy halach produkcyjnych. Również bardzo ważnym czynnikiem na który zwracają użytkownicy jest energooszczędność i tutaj najlepiej nadają się nasady hybrydowe, które bardzo często wyposażone są w silniki EC (elektronicznie komutowane), których pobór mocy waha się w granicach 5-30 Wat, co w porównaniu do standardowych wentylatorów pozwala zaoszczędzić wydatki na...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze