Ściany gładkie jak stół
Wykańczanie przegród budowlanych zleca się z reguły fachowcom. Wyrównywanie ścian czy sufitów wymaga bowiem dużej wprawy. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się gładzie i szpachle mające zastosowanie w tego typu pracach. Istotny jest nie tylko ich skład, ale także sposób nakładania, czas wiązania, temperatura stosowania oraz wydajność.
Otynkowane ściany i sufity przeznaczone do malowania lub tapetowania często wymagają wyrównania. W tym celu stosuje się gładzie i szpachle. Szpachle wykorzystuje się przede wszystkim do uzupełniania ubytków oraz korygowania większych nierówności. Gładzie służą natomiast z założenia do nadania przegrodom gładkości. W praktyce podział ten się zaciera, o czym najlepiej świadczy fakt, że najpopularniejszym produktem z omawianej grupy są gładzie szpachlowe. Dlatego w naszym zestawieniu potraktowaliśmy te wyroby jako jedną kategorię. Poniżej najważniejsze parametry, którymi należy się kierować przy ich wyborze.
RODZAJE GŁADZI
Podstawową cechą różniącą gładzie jest ich skład. W sprzedaży są następujące rodzaje produktów:
gipsowe - to najczęściej spotykany rodzaj. Są chętnie wybierane przez wykonawców, gdyż bardzo łatwo się je nanosi. Ponadto długo można korygować ich powierzchnię, co ułatwia prace. Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką ścianę i sufit;
cementowe i cementowo-wapienne...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze