Jasne i klimatyczne poddasze
W naszym kraju inwestorzy decydują się najczęściej na wybudowanie domu z poddaszem użytkowym. Jego niezbędnym elementem są okna dachowe. Nie tylko doświetlają wnętrza, ale także - jako ważny element aranżacyjny - pozwalają stworzyć na najwyższej kondygnacji niepowtarzalny klimat.
Okna dachowe to grupa produktowa dość mocno różniąca się od okien fasadowych. Co prawda jedne i drugie służą temu samemu - umożliwiają dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza, a także stanowią ważny element architektoniczny budynku - ale ich konstrukcja i sposób montaż są zupełnie inne.
Przy wyborze należy zwrócić uwagę m.in. na ich parametry termoizolacyjne, sposób otwierania i sterowania. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie okien na dachu i fachowy montaż.
RAMA, PRZESZKLENIA I KOŁNIERZ
Najważniejszym elementem konstrukcyjnym, którym różnią się okna dachowe od elewacyjnych, jest kołnierz uszczelniający. Pozostałe, czyli rama i przeszklenia, mają podobną budowę.
O ile ramy okien fasadowych wykonuje się z różnych materiałów - drewna, PVC, aluminium - do produkcji wyrobów montowanych na dachach wykorzystuje się głównie klejone warstwowo drewno, najczęściej sosnowe. Technologia warstwowa gwarantuje dużą wytrzymałość i odporność na paczenie się drewna. W fabr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze