Docieplaj i odzyskuj pieniądze!
Czy smog ma jakiś związek z ociepleniem domów? Tak, to prosta zależność: im budynek lepiej ocieplony, tym mniej energii potrzeba, żeby go ogrzać. Co oznacza niższe zużycie paliwa i mniej szkodliwych substancji ulatujących przez komin. I chociaż w programie Czyste Powietrze zapisano, że podstawowym warunkiem otrzymania dotacji jest wymiana źródła ciepła, to kolejność przedsięwzięć termomodernizacyjnych w zasadzie powinna być taka - najpierw docieplenie, potem modernizacja instalacji grzewczej.
Mamy w kraju 5 mln domów jednorodzinnych. Co piąty z nich wzniesiono przed rokiem 1945, połowę do 1989, tylko 10% w ostatnim dziesięcioleciu. Z reguły im budynek starszy, tym bardziej energochłonny.
Jeden z najważniejszych we współczesnym budownictwie parametrów - współczynnik przenikania ciepła U - w odniesieniu do ścian zewnętrznych w nowym domu nie może przekraczać 0,23 W/(m2·K). W starszych budynkach często jest 4-5-krotnie wyższy! W latach 60. ub. stulecia zgodne z przepisami U ścian wynosiło 1,16, na początku lat 80. 0,75.
Z badań wynika, że ponad 70% polskich domów jednorodzinnych (3,6 mln) to budynki nieocieplone w ogóle lub ocieplone zbyt cienkimi warstwami izolacji. Przez nieizolowane ściany z domu ucieka 20-25% ciepła, przez dach do 30%, przez podłogę 10-15%, przez nieszczelne okna i drzwi 10-20%, reszta (jakieś 15%) to straty przez kominy i wentylację.
Prawidłowo ocieplone zostało najwyżej 30% polskich domów. J. WERNER
Izolacja termiczna przegród zmniej...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze