Fundamentowe dylematy

Podczas planowania fundamentów trzeba zdecydować, czy będą one miały postać żelbetowej ławy czy płyty. Warto poznać zalety i wady obu rozwiązań. Na tym etapie należy też podjąć decyzję, czy pod fundamentami umieścić gruntowy wymiennik ciepła. Instalacja ta pozwala zwiększyć efektywność energetyczną systemu rekuperacji, poprawić jakość powietrza w budynku, a także obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia domu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak wykonać ławy fundamentowe
Czym jest płyta fundamentowa
Jak zaizolować fundamenty
Czym jest gruntowy wymiennik ciepła
Jakie są rodzaje GWC
1 JAKI JEST NAJPOPULARNIEJSZY RODZAJ FUNDAMENTÓW?
Najczęściej stosowanym sposobem fundamentowania w naszym kraju jest wykonanie ławy fundamentowej i spoczywającej na niej ściany fundamentowej. Ława to pozioma belka, która wykonana jest ze zbrojonego betonu. Dzięki takiemu wzmocnieniu jest ona odporna nie tylko na ściskanie, ale też na rozciąganie.
Element ten projektuje się indywidualnie - jego wymiary, rodzaj betonu i stali, a także głębokość posadowienia dobiera konstruktor, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak liczba kondygnacji w budynku, strefa klimatyczna, w której się on znajduje, nośność gruntu, a także poziom wody gruntowej.
Ławę wykonuje się najczęściej z betonu towarowego C12/15 lub C16/20 i zbroi 4 stalowymi prętami średnicy 12 mm, powiązanymi strzemionami średnicy 6 mm, które rozmieszczone są w odstępach co 30 cm. Zazwyczaj ma ona przekrój prostokąta o wysokości 30-50 cm i szerokości 40-100 cm.
Ławy umieszcza się tam, gdzie planowane są ściany nośne budynku, czyli zewn...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
