Jak wybrać pompę?

Czym tak naprawdę różnią się poszczególne rodzaje pomp ciepła, jakie są ich najważniejsze parametry i jak w ogóle czytać i interpretować tego rodzaju dane? Na takie pytania powinien znać odpowiedź każdy, kto myśli o zakupie pompy.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego pompę ciepła trzeba dobierać znacznie staranniej, niż kocioł
Jak działa instalacja grzewcza z pompą
Jakie są mocne i słabe strony pomp powietrznych i gruntowych
Dlaczego warto się zainteresować rodzajem czynnika roboczego w pompie
Co wpływa na rzeczywistą moc i sprawność urządzeń
Dlaczego próba uporządkowania rynku za pomocą listy ZUM okazała się katastrofą
Pompy ciepła to nietypowe urządzenia. W ich przypadku nie ma bowiem mowy o czymś takim jak mniej więcej trafny dobór. O ile w przypadku kotłów można mówić o naprawdę dużym zakresie tolerancji (choć i z tym nie wolno przesadzać), to w instalacjach z pompami coś takiego jest absolutnie niedopuszczalne. Taki system nie wybacza poważnych błędów. O ile w domu z kotłem, szczególnie gazowym, możemy w ogóle nie zauważyć, że jego moc jest np. zawyżona o 50%, to w układzie z pompą coś takiego po prostu nie przejdzie.
JAKA POMPA DO JAKIEGO DOMU?
Dlatego podstawą zawsze powinno być staranne przeanalizowanie zaistniałej sytuacji. Montaż jakiej pompy w ogóle wchodzi w grę w przypadku naszej działki? Czy decydujemy się na model gruntowy, czy powietrzny, a może mamy staw, który będzie świetnym tzw. dolnym źródłem ciepła? Przy tym podążanie wyłącznie za modą nie jest dobrym pomysłem. Sam fakt, że na rynku dominują urządzenia typu powietrze/woda nie oznacza jeszcze, że i dla nas będzie to najlepszy wy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
