Nie śpij, bo cię okradną - historia z życia wzięta

We wszystkich gminach w Polsce powinny właśnie trwać prace nad planami ogólnymi. To nowe narzędzie planistyczne, które zastąpi studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Plany ogólne mają m.in. zapobiegać nadmiernemu rozlewaniu się zabudowy - budowaniu domów i osiedli w szczerym polu. Cel jest słuszny, ale w praktyce może się okazać, że w wielu wypadkach plany odbiorą ludziom możliwość budowania się na działkach, otoczonych domami i kupionych za duże pieniądze.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy
Co to jest plan ogólny
Co to są standardy dostępności
infrastruktury społecznej
Do kiedy wuzetka na starych zasadach
W 2023 r. opublikowano nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, której kluc zowe zapisy powinny wejść w życie z końcem tego roku. Nowelizacja jest największą reformą stworzonego przeszło 20 lat temu systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W dniu, w którym zaczną obowiązywać plany ogólne, dla wielu może okazać się prawdziwą rewolucją.
Dlaczego reforma była potrzebna? Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii czytamy: Przyjęte przepisy zapobiegną postępującej chaotycznej suburbanizacji (to wyludnianie się centrum i przenoszenie się ludzi na tereny podmiejskie - redakcja) i dewastacji przestrzeni, przywrócą racjonalność procesów gospodarowania przestrzenią. […] mają na celu poprawę funkcjonowania planowania przestrzennego, by w efekcie możliwa była racjonalizacja wydatków publicznych na rozwój i późniejszą eksploatację infrastruktury.
Władze podkreślają, że chodzi przede wszystkim o to, żeby zapobiegać rozlewaniu się zabudowy na tereny rolnicze...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
