Dom: parterowy z poddaszem i garażem, 225 m2; dwuwarstwowe ściany z bloczków betonowych (24 cm) i grafitowego styropianu (20 cm); dach ocieplony wełną mineralną (30 cm), pokryty dachówką ceramiczną; na oknach pionowych - zasłony i rolety zewnętrzne; system grzewczy - z podłogówką 100% i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci; lokalizacja - w słońcu, na otwartej przestrzeni.
Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, wykonanym z nowoczesnego tworzywa sztucznego RecAir; wydajność 500 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory stałoprądowe; automatyczny by- -pass; system przeciwzamrożeniowy FPX; dwustopniowe filtry M5; sterowanie - rozbudowane, modułowe (Green-T); przewody wentylacyjne - prostokątne 75 i 100 mm, przy centrali okrągłe 200 mm; lokalizacja - w garażu.
Decyzja: w nowym domu, postanowiłem zastosować instalacje, które zmniejszą koszty utrzymania. Mam zatem ogniwa fotowoltaiczne, nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy (sieć gazowa biegnie przy budynku, odradzono mi pompę ciepła), podziemny zbiornik na deszczówkę (ogród 3000 m2), poza tym wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zaplanowałem ją (bez GWC) z architektem w trakcie opracowywania projektu domu. Zamontowałem system klimatyzacji.
Rady i przestrogi:- Dla mnie szczególnie korzyści zdrowotne są nie do przecenienia. W centrali wentylacyjnej są dwustopniowe filtry, dzięki temu do wszystkich pomieszczeń trafia świeże oczyszczone powietrze. W zimie wymieniam je co dwa miesiące, żeby uniknąć oddychania powietrzem ze smogiem, niestety, piece kopciuchy wciąż dymią w mojej okolicy. W lecie robię to co 3-4 miesiące (o tej porze roku są bardziej zakurzone, drobin smogu jest mniej). Najpierw zamawiałem przez Internet markowe filtry, lecz obecnie używam włókniny o odpowiedniej klasie (dobr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze