Zdobią i chronią

Elewacja stanowi warstwę ochronną ścian i ma wpływ na estetykę budynku. Nadaje mu określony styl i może poprawić optycznie proporcje bryły. Materiały, które stosuje się do wykańczania ścian różnią się stylem, właściwościami, sposobem montażu oraz wymaganiami dotyczącymi podłoża.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakim tynkiem wykończyć ściany zewnętrzne
Czym jest boniowanie
Czym cechuje się elewacja klinkierowa
Jak przyklejać płytki elewacyjne
Kiedy sprawdzi się oblicówka z desek
Zalecenia dotyczące materiału i koloru ścian zewnętrznych zawarte są już w projekcie budynku. Decydując się na dom z katalogu, w ramach dokumentacji otrzymuje się kilka wariantów fasady. W przypadku projektu indywidualnego, architekt uzgadnia koncepcję z inwestorem i uwzględnia charakter otoczenia budynku oraz technologię budowy przegród (wybór materiału w dużej mierze zależy od tego, w jakiej technologii są zbudowane ściany). Wykończenie powinno wykazywać odporność na uszkodzenia i chronić ściany przed deszczem, mrozem, wiatrem, silnym słońcem i zmianami temperatury. Musi być zatem nienasiąkliwe, mrozoodporne oraz odporne na płowienie.
Wiele osób decyduje się na zastosowanie tynku. Przeważnie jest on w szarym odcieniu, dopasowanym do antracytowego pokrycia dachowego lub stolarki. Uzupełnieniem takiej aranżacji może być drewno lub klinkier. Istotne, by zachować rozwagę i umiar przy doborze materiałów i kolorów. Pstrokata fasada nie będzie wyglądała elegancko i szybko się znudzi albo w...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
