Czym przykryć dach?

Ułożenie pokrycia dachu oznacza zakończenie budowy stanu surowego. To ważny i dość drogi etap budowy. W zależności od rodzaju pokrycia, wielkości i stopnia skomplikowania połaci, trzeba na to przeznaczyć nawet 100 000 zł. Możliwości wyboru materiału jest sporo, najpopularniejsze z nich są dachówki, blachodachówki i blacha płaska. Decydując się na konkretny typ pokrycia, warto przeanalizować nie tylko jego przewidywaną trwałość, ale również koszt przygotowania podkładu, zakupu materiału i montażu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jaki materiał wybrać na dach
Pod jakie pokrycie konieczne jest pełne deskowanie
Na jakim dachu wystarczą łaty i kontrłaty
Jak prawidłowo zamontować wybrane pokrycie
Jakie akcesoria dachowe są niezbędne
Co to są dachy solarne
Wybór materiału na pokrycie dachowe zależy przede wszystkim od kształtu dachu oraz kąta nachylenia połaci. Informacje dotyczące dopuszczalnego nachylenia dachu znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w decyzji o warunkach zabudowy - nowo budowany dom musi spełniać te wymagania.
DACHY SKOŚNE - NAJCZĘSTSZY WYBÓR
Większość nowo powstających domów zwieńczona jest dachem spadzistym - zazwyczaj dwu- lub czterospadowym - o kącie nachylenia w zakresie od 30° do 45°. Budowa takich dachów nie stanowi wyzwania dla doświadczonych cieśli i dekarzy.
Im mniej połaci, tym niższe ryzyko przecieków - deszczówka zwykle zbiera się w miejscach załamań dachu, a śnieg zalega w koszach. Dlatego prostsze konstrukcyjnie dachy są łatwiejsze do uszczelnienia. Jednak sam kształt to nie wszystko - kluczowe znaczenie ma również staranne wykonanie obróbek blacharskich oraz dobrze dobrany i sprawnie zamontowany system rynnowy.
Na dachach skośnych, można stosować różne materiały ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
