Jaki strop można wykonać w najkrótszym czasie?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzam się do budowy domu i jedna z decyzji, jaką muszę podjąć, dotyczy technologii wykonania stropu. W kilku projektach, które oglądałem, zaplanowana jest konstrukcja monolityczna. Z tego, co się orientuję, metoda ta jest dość skomplikowana, a do tego budowa trwa długo. Mi natomiast zależy na szybkim tempie prac. Na jakie rozwiązanie powinienem więc postawić?
ODPOWIADA: NORBERT SKUPIŃSKI
Technologia wykonania stropu określona jest w projekcie domu, ale oczywiście inwestor może wskazać preferowane przez siebie rozwiązanie. Zwłaszcza gdy zależy mu jakimś konkretnym parametrze stropu, jak np. szeroka dostępność materiałów czy właśnie - wspomniane tu - szybkie tempo budowy.
Zaproponowana w projekcie technologia monolityczna stosowana jest od lat. Polega na wykonaniu solidnie podpartego szalunku, umieszczeniu w nim zbrojenia i zalaniu całości warstwą betonu. Jego grubość i klasę wytrzymałości, jak również sposób zbrojenia, określa konstruktor, biorąc pod uwagę parametry budynku i spodziewane obciążenia konstrukcji.
Stropy monolityczne mają sporo zalet. Materiały do ich budowy są powszechnie dostępne, a do montażu nie trzeba używać ciężkiego sprzętu. Technologia ta jest dobrze znana ekipom wykonawczym, a strop monolityczny może mieć praktycznie dowolny kształt. Co istotne, jest on niepodatny na klawiszowanie - tak określa się nierówno...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
