Dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Zagospodarowanie nieużytkowego poddasza to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Przed podjęciem decyzji o takim przedsięwzięciu należy sprawdzić, jakie prace trzeba będzie przeprowadzić. Czasami strych wystarczy tylko odświeżyć, ale znacznie częściej zdarza się, że wymaga on doświetlenia, ocieplenia czy wykonania dodatkowych instalacji. A to oznacza już poważny remont.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego warto zagospodarować poddasze
Jak kształt i konstrukcja dachu wpływają na możliwość zaadaptowania strychu
W jaki sposób doświetlić poddasze
Jak zaizolować strop
Jakie są metody ocieplenia dachu
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju to budynki parterowe z poddaszem. Często jest ono mieszkalne, ale bywa też, że znajduje się tam strych, pełniący np. rolę schowka albo suszarni. Gdy na dole zaczyna brakować miejsca, naturalnym jest, że szuka się go właśnie na poddaszu.
Wygospodarowanie części mieszkalnej pod skosami ma wiele zalet. Pomieszczenie to, wyposażone w odpowiedniej wielkości okna, jest dobrze nasłonecznione, a wieczorami można przez nie spoglądać na gwiaździste niebo. Dlatego dobrym pomysłem jest urządzenie tam sypialni. Zwłaszcza, że na poddaszu jest z reguły ciszej niż na niższych kondygnacjach domu. Ponadto skosy dają możliwość niebanalnego zaaranżowania przestrzeni (choć może być to też pewnym wyzwaniem).
Możliwość zagospodarowania poddasza oraz zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaki jest kształt, konstrukcja i ocieplenie dachu, w jakim stanie jest strop, jak doświetlona jest ta część domu, jak...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
