Sposób na nieczystości

Właściciele działek, którzy nie mają dostępu do publicznej sieci kanalizacyjnej, domowe nieczystości odprowadzają z reguły do szamba. Coraz większą popularnością cieszą się jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są mniej kłopotliwe w eksploatacji i bardziej przyjazne środowisku. Czym się one charakteryzują i jakie są ich rodzaje?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego szambo to nie najlepsze rozwiązanie
Jakie zalety mają przydomowe oczyszczalnie ścieków
Kiedy nie da się wykonać oczyszczalni
Czym jest oczyszczalnia z drenażem
Jak działa oczyszczalnia kompaktowa
1 JAKIE WADY MA SZAMBO?
Każdy inwestor planujący budowę domu musi przemyśleć sposób, w jaki będą z niego odprowadzane ścieki. Najwygodniejszą opcją jest kierowanie ich do publicznej sieci kanalizacyjnej. Niestety, rozwiązanie to nie jest dla każdego - wiele obszarów naszego kraju wciąż nie jest skanalizowanych. W takiej sytuacji pierwszym wyborem jest szczelny, bezodpływowy zbiornik na nieczystości, czyli szambo.
Taki sposób pozbywania się ścieków, stosowany od lat, cieszy się największą popularnością, bo jest najprostszy. Na działce wystarczy tylko zrobić wykop, umieścić w nim zbiornik i połączyć z domową instalacją kanalizacyjną. Stosowane dawniej betonowe kręgi zastąpiły obecnie szamba z betonowych prefabrykatów albo z tworzywa sztucznego. Te pierwsze są ciężkie, dlatego nie wymagają kotwienia w gruncie. Niestety, żeby je przetransportować z wytwórni, trzeba użyć ciężkiego sprzętu, a nie na każdą posesję da się nim wjechać. Takiego problemu nie ma ze zbiornikami z plastiku, które ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
