Coraz bardziej potrzebna

Trend jest niestety czytelny. Średnie temperatury powietrza wzrastają, więc lata są coraz gorętsze. W pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami od południa i na użytkowych poddaszach z oknami dachowymi zbyt ciepło robi się już późną wiosną. Gdy latem przychodzą fale upałów, bez klimatyzacji nie da się z nich komfortowo korzystać - ani wydajnie pracować, ani odpoczywać nocą.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy to prawda, że lata są coraz gorętsze
Jak działa klimatyzator
Wybrać urządzenie kompaktowe czy split
Jak użytkować klimatyzator
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową na okres kwiecień - lipiec 2025 r.
Czytamy w niej: W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Taka sama informacja pojawia się w prognozie na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec.
Sprawdziłem, co pisaliśmy na ten temat w ubiegłym roku. Podstawowy komunikat z prognozy na poprzednie lato brzmiał identycznie - w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatura w całym kraju powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Z badań wynika, że dni upalnych, czyli takich, w które temperatura przekracza 30°C, mieliśmy w Polsce, w drugiej połowie XX wieku średnio 4 rocznie. W poprzednim dziesięcioleciu było ich już 10 na rok, a w rekordowych latach 2006 i 2015 - 20 do 30!
Nie ma się zatem co dziwić, że klimatyzatory, do niedawna montowane głównie w biurach, hotelach, czy galeriach handl...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
