Iwona i Zygmunt - Członkowie Klubu Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem i GWC użytkują od 2015 r.

Dom: parterowy, murowany; powierzchnia 112 m2, kubatura 257 m3.
Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, z by-passem; sprawność odzysku ciepła 95 %; wydajność 400 m3/h; spręż dyspozycyjny 340 Pa; filtry klasy EU4; wentylatory dwustronnie ssące EC; kanały wentylacyjne 200 mm; bezprzeponowy żwirowy GWC.
Decyzja: Ogólny zarys instalacji przygotowali autorzy projektu domu, natomiast ostateczny wariant w szczegółach dopracował monter, któremu zleciliśmy usługę. Rozmawialiśmy z nim o rozmaitych rodzajach centrali. Sprawdziliśmy w Internecie opinie użytkowników na ich temat. Braliśmy pod uwagę głównie rzeczywistą wydajność rekuperatora i realny odzysk ciepła, bo te parametry rzutują na koszty ogrzewania domu. Zdecydowaliśmy się zastosować model z by-passem.
Rady i przestrogi:- Gruntowy wymiennik wykonano w trakcie wylewania fundamentów - to perforowana rura 50 m, ułożona wokół budynku na głębokości 2,20 m i obsypana żwirem. Resztę instalacji zrealizowano na etapie stanu surowego zamkniętego, po przeprowadzeniu przez inspektora testu szczelności budynku - test był wymagany przez NFOŚiGW i bank, w którym ubiegaliśmy się o dopłatę do kredytu na dom energooszczędny. Centralę monter umieścił na nieogrzewanym poddaszu. Kanały poprowadził po podłodze i przez drewniany strop do pomieszczeń. Połac...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
