Woda z dachu

Orynnowanie to niezbędny element każdego dachu, niezależnie od tego, czym jest wykończony. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach. Do wyboru są tradycyjny system montowany do połaci, ukryty w warstwie ocieplenia lub zintegrowany z pokryciem.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie systemy rynnowe oferują producenci
Które materiały są najpopularniejsze
W jaki sposób mocuje się tradycyjne rynny i rury spustowe
Jak wyglądają systemy ukryte i typu 2 w 1
Większość inwestorów budujących domy jednorodzinne decyduje się na rynny stalowe albo plastikowe. Oba warianty mają zbliżone właściwości i porównywalne koszty. Rzadziej wybierane są rynny aluminiowe - droższe, choć trwałe. Największym wydatkiem są rynny wykonane z blachy miedzianej lub cynkowo-tytanowej, które należą do wyrobów premium.
W praktyce najważniejszy nie jest materiał, ale to, by system był kompletny, prawidłowo dobrany i założony. Rynny, kolanka, haki i pozostałe elementy powinny być ze sobą kompatybilne, a ich montaż - zgodny z zaleceniami producenta i projektem domu.
Aby orynnowanie skutecznie odprowadzało wodę z dachu, trzeba dobrze zaplanować jego elementy. Liczba rynien i rur spustowych, ich średnica oraz rozmieszczenie powinny być dostosowane do powierzchni, kształtu i kąta nachylenia połaci dachowej. Im bardziej stromy dach, tym szybciej spływa z niego woda.
Minimalna średnica rynien powinna wynosić 90 mm. Mniejsze mogą być podatne na zapychanie się liśćmi, igliwi...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
