Czy warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową?
7-8/2019
9-16 minut
Mam dom z nieużytkowym poddaszem, przykryty kopertowym dachem. Z oczywistych względów chcę go ocieplić. Zastanawiam się, czy nie zastosować do tego pianki PUR. Mam złe doświadczenia z ociepleniem dachu wełną. U moich rodziców okazało się przy remoncie, że wełna była w trudniej dostępnych miejscach niechlujnie docięta i ułożona ze sporymi przerwami. Nie chcę z kolei układać izolacji na stropie, bo strych zrobiłby się przez to sporo niższy, trudny już do wykorzystania.
Pianka poliuretanowa (PUR) to materiał termoizolacyjny wciąż niezbyt rozpowszechniony w domach jednorodzinnych, ale znany od dość dawna i z powodzeniem od lat stosowany w większych obiektach (np. chłodniach).
Występuje w trzech podstawowych rodzajach istotnie różniących się właściwościami:
piana otwartokomórkowa;
piana zamkniętokomórkowa;
płyty z pianki zamkniętokomórkowej.
Dwie pierwsze nanosi się natryskowo za pomocą specjalnego agregatu. Płyty zaś są twarde i wytrzymałe. Przy układaniu trzeba je docinać, podobnie jak te ze styropianu czy twardej wełny mineralnej. Różnica jest zatem istotna pod względem wykonawczym - sposobu pracy i osiąganego efektu. Pianka aplikowana natryskowo jest materiałem, który zwiększa objętość po nałożeniu, analogicznie jak pianka używana np. do osadzania okien i drzwi. W związku z tym sama dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc. Przydaje się to przede wszystkim tam, gdzie więźba ma skomplikowaną konstrukcję, wiele załamań, krzyżujących si...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze