Pompy ciepła

Instalacja z gruntową lub powietrzną pompą ciepła jest wyrazem dbałości właścicieli o domowe finanse i o środowisko. Nasi Rozmówcy podzielili się z nami doświadczeniami z ich montażu oraz użytkowania.
Po długim okresie sceptycznego traktowania instalacji grzewczych z pompą ciepła (głównie ze względu na wysoki koszt inwestycyjny), rośnie popularność tego typu rozwiązań. Część proekologicznych użytkowników sięga po nie, wiedząc, jak często obecnie dochodzi do wysokiej emisji spalin w polskich miastach i wsiach. Żadna z wersji pomp, gruntowa czy powietrzna, nie wydziela bowiem spalin, a ich działanie bazuje na wybranym odnawialnym źródle ciepła. Inni inwestorzy chcą po prostu wykorzystać darmową energię z natury i przy jej pomocy bardzo tanio ogrzewać swój dom oraz wodę użytkową, w tym np. do basenu. Latem natomiast - niedrogo chłodzić wnętrza.
PROSTA ZASADA DZIAŁANIA
Pompy ciepła w taki sposób pompują i przekształcają ciepło, czerpane ze źródła o niższej temperaturze (np. wody, powietrza, gruntu, który na głębokości poniżej 2 m ma 8-12°C), aby móc ogrzać pomieszczenia w budynku, bądź wodę użytkową w zasobniku, do temperatury komfortu termicznego. Przy czym w prawidłowo zaprojektow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
