Jak (nie) płacić za prąd?
Małe instalacje fotowoltaiczne budzą coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Żeby taka inwestycja miała sens musimy jednak przede wszystkim znać zasady rozliczania się z naszym dostawcą energii elektrycznej. Bowiem to, że będziemy mieć na dachu własną mini elektrownię nie znaczy, że staniemy się niezależni od sieci energetycznej. Przeciwnie, w praktyce to do niej trafi większość wytworzonego przez nas prądu. Jednak potem będziemy mogli go znów pobrać z systemu, niemal bez żadnych kosztów.
Panele słoneczne na dachach stają się powoli normalnym elementem naszego otoczenia. Głównie dlatego, że ich ceny przez ostatnie lata spadły, energetyka odnawialna jest w modzie, a świadomość potencjalnych korzyści rośnie. Jednak żebyśmy faktycznie na tym zyskali musimy mieć pewną podstawową wiedzę o tym, jak powinna być zbudowana taka instalacja oraz jakie zasady obowiązują przy rozliczaniu się za energię.
JAK ZOSTAĆ PROSUMENTEM?
W domu jednorodzinnym fotowoltaika ma sens, jeśli spełniamy ustawowe kryteria uznania nas za tzw. prosumenta, bo z tym statusem wiążą się bardzo istotnie przywileje. Chociaż są i ograniczenia.
Jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne prosumentem może być:
osoba fizyczna;
osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, o ile wytwarza energię na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością;
osoba prowadząca gospodarstwo rolne, o ile ta działalność nie jest objęta ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.
Musi być tzw. odbiorcą końcowym,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze